Fokus
Francoski Rafali v plamenih: Kako Moskva težišče pomika proti Pakistanu
V novem zagonu napetosti med Indijo in Pakistanom, kjer se megla vojne meša z digitalnim informacijskim bojiščem, ruska zunanja politika znova dokazuje svojo značilno večplastnost. Čeprav je Rusija tradicionalno veljala za strateškega partnerja Indije, aktualne razmere in širši geopolitični interesi kažejo, da se lahko Moskva postopoma in tiho nagiba tudi k Islamabadu — kar odraža novo realnost globalnega razmerja sil.
Najbolj odmeven povod za spremembo razpoloženja v ruski javnosti in medijskem prostoru je nedavni incident v Kašmirju, kjer je Pakistan trdil, da je sestrelil več indijskih vojaških letal, med njimi tudi dragocene francoske Rafale. Informacije, ki krožijo po ruskih Telegram kanalih in analitičnih krogih, razkrivajo sestrelitve kar petih indijskih lovcev, vključno z letali Mirage 2000 in MiG-29, kar je bil hud udarec za ugled indijskega vojnega letalstva. Posledično je del ruskih državnih medijev – po vsej verjetnosti v sodelovanju s predsedniško administracijo – začel izražati simpatije do pakistanske vojske, kar je bilo še pred nekaj leti nepredstavljivo.
Za to spremembo ni odgovoren le vojaški spektakel. Rusija je danes trdno zavezana strateškemu partnerstvu s Kitajsko, ki v Pakistanu ni le investitor, temveč tudi glavni dobavitelj orožja. S spoštovanjem kitajskih interesov se mora Moskva previdno obnašati, da ne ogrozi svoje povezave s Pekingom. Pakistan, kot pomemben prejemnik kitajskih orožarskih pošiljk, je s tem postal tudi sekundarni strateški interes za Rusijo.
Poleg tega ima Rusija svojo lastno «muslimansko vprašanje» — z milijoni muslimanov znotraj svojih meja in več občutljivimi regijami, kot sta Čečenija in Tatarstan. Naklonjenost muslimanski državi, kot je Pakistan, je lahko doma politično pragmatična. Oblikovanje ugodnega javnega mnenja o Pakistanu ima tako tudi notranjepolitične dimenzije.
Na drugi strani pa ostaja Indija vitalen gospodarski partner. V obdobju zahodnih sankcij je postala eden ključnih uvoznic ruske nafte, ki jo nato z dobičkom preprodaja na zahodna tržišča. Ta «trgovska gimnastika» ni ostala neopažena v Moskvi, kjer nekateri deli elite na to gledajo kot na oportunistično, če ne že izdajalsko držo. Kljub temu je odvisnost Rusije od tega izvoza prevelika, da bi lahko odnos z Indijo zavrgla čez noč.
Posli z Indijo povzročajo številne težave ruskemu poslovnemu sektorju, kar je med našim pogovorom v Moskvi več sogovornikov komentiralo z odkrito frustracijo. Po preusmeritvi izvoza naftnih tokov iz Evrope proti Aziji zaradi sankcij so ruske družbe začele masovno prodajati nafto Indiji, a se je hitro izkazalo, da rubljev za rupi ni tako preprosto zamenjati. Kljub prizadevanjem za trgovanje v nacionalnih valutah so se indijske rupi, dobljene v zameno za nafto, začele kopičiti na računih v indijskih bankah — brez možnosti, da bi jih ruske firme koristno uporabile. Po podatkih Bloomberg-a naj bi Rusija vsak mesec tako nabrala za približno milijardo dolarjev v rupijah, ki jih ne more porabiti. Te t. i. »zamrznjene rupije« so po mnenju nekaterih celo vplivale na oslabitev rublja poleti 2023.
Dodaten povezovalni člen med Moskvo in New Delhijem ostaja obrambna industrija. Indija še naprej kupuje rusko orožje, od tankov do letal, vključno z vlaganjem v skupni projekt nadzvočne rakete BrahMos. To sodelovanje še vedno predstavlja temelj vojaško-tehnične vezi med državama. A prav sestrelitev Rafala – simbolične alternative ruskemu vojaškemu inženiringu – je dala ruskim vojaškim komentatorjem povod za subtilno medijsko zadoščenje.
V trenutni dinamiki se zdi, da Rusija ne bo izbirala «zmagovalca» med Indijo in Pakistanom. Namesto tega igra igro ravnotežja, ki ji omogoča maksimalni vpliv ob minimalnem tveganju. Če se bo to ravnotežje prevesilo, bo to le rezultat širših sprememb v svetovnem redu – in ne trenutne zvestobe.
Junija 2017 sta Indija in Pakistan na vrhu v Kazahstanu uradno postala polnopravni članici Šanghajske organizacije za sodelovanje (SCO). Pakistan ni član skupine BRICS, si pa prizadeva za članstvo.
Xi Jiping se je v Moskvi udeležil priprav na petkovo praznovanje dneva zmage, kjer se bo zbrala vrsta tujih voditeljev. Visokoprofilni obisk kitajskega predsednika je dodal novo plast kompleksnosti v trenutno strateško manevriranje v južnoazijskem prostoru. Medtem ko se uradni pogovori med Rusijo in Kitajsko osredotočajo predvsem na jedrsko razorožitev in globalno stabilnost, kot je razvidno iz njihove skupne izjave, ki poziva države, oborožene z jedrskim orožjem, naj se izogibajo «igri z ničelno vsoto», pa dejanska resničnost kaže, da imata obe državi bolj pereče skrbi kot indijsko-pakistanski konflikt.
Eden najzanimivejših vidikov tega odnosa je Rusija in njen občutljiv položaj. Kljub tradicionalnemu zavezništvu z Indijo je Moskva globoko vpeta v vojno v Ukrajini, njena vojaška moč pa je bila resno preizkušena. To je povzročilo, da ima Rusija omejeno sposobnost dobavljanja orožja Indiji, kot je to počela v preteklosti. Po drugi strani pa Kitajska jasno sporoča, da si ne želi, da bi konflikt med Indijo in Pakistanom eskaliral.
Kar je še posebej zanimivo, je vloga BRICS, ki ostaja prostor za diplomatsko uravnoteženost. Čeprav so ta pogajanja pogosto obarvana z skrivnostnostjo, je jasno, da Moskva dela z obema, Pekingom in New Delhijem, da bi upravljala napetosti na način, ki preprečuje eskalacijo v polnopravno vojno: ne zaradi Indije, ampak zaradi BRICS.
CNN poroča, da naj bi bil zračni spopad med indijskimi in pakistanskimi lovci eden največjih in najdaljših v sodobni zgodovini vojaškega letalstva. Po navedbah pakistanskih uradnikov je bilo med več kot uro trajajočim zračnim dvobojem sestreljenih pet indijskih letal. bitki naj bi sodelovalo kar 125 lovcev, čeprav nobena stran ni prestopila meje zračnega prostora. Rakete so bile izstreljene z razdaljami do 160 kilometrov, kar kaže na uporabo sodobnega orožja dolgega dosega. A takšne številke vzbujajo dvom. Ideja, da bi več kot sto letal sodelovalo v neposrednem spopadu eno uro in pri tem povzročilo le nekaj izgub, je malo verjetna. Bolj smiselno je, da gre za skupno število letal obeh strani, ki so bila v času krize dvignjena v zrak vzdolž celotne meje – ne nujno za neposreden boj.
Indijsko-pakistanska vojna kot zahodni napad na BRICS
Rusko posredovanje: Pale su maske zapadnih političara i njihovih medijskih kurtizana
Padle so maske zahodnih politikov in njihovih medijskih kurtizan
2025-05-08 16:56:00 +0000 UTC | 2025-05-08-fokus-francoski-03512 | Geopolitika